گزارشی از بازار لوازم یدکی: پر از جنس چینی و ایرانی

قبل از اینکه به همۀ چیزهایی که باید در نرم­ افزار حسابداری ویژۀ لوازم یدکی خودرو به دنبال آن باشید، نگاهی بیندازیم، باید بدانید که تعداد زیاد قطعات و محصولات موجود برای خودروها قابل توجه است. نرم­ افزار قطعات خودرو تا حد زیادی احتمال خطا و بسیاری از کارهای اضافی را کاهش می­دهد و کاربران می­توانند قیمت هر محصول را وارد کنند، سفارشات کاری را برنامه­ریزی کنند و پرداخت ­های مشتری را از طریق یک رابط واحد بپذیرند. با این وجود اگر کمبودی وجود داشته باشد از کشورهایی مانند امارات آن را وارد میکنند که میتواند به صورت چمدانی یا به اشکال دیگر باشد که تعرفه گمرکی آن هم پرداخت میشود. برای مثال میتوان در همان گمرک و در بازه زمانی پرداخت تعرفه کیفیت کالاها را بررسی کرد تا کالای بدون کیفیت وارد بازار نشود. بدون شک، هر خودرویی، بعد از مدتی نیازمند تعویض قطعه خواهد بود که در صورت عدم تحقق این عمل، کارکرد عادی و طبیعی خودرو با اختلالاتی رو به رو میشود. بخشی از این کاهش تقاضا به علت گرانی قطعه و جیب خالی مردم است؛ از طرف دیگر با شیوع کرونا از سطح سفر و تفریح کاسته شده که این موضوع موجب تردد کمتر خودروها میشود لوازم یدکی خودرو نیز زمانی به فروش میرسد که خودرو تردد کند و خراب شود.

بخشی از بدبینی که به علت وجود کالای بیکیفیت، نسبت به صنف ایجاد شده به خاطر این فروشگاهها است. او ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر لوازم یدکی خودروهای لوکس در بازار بسیار کمیاب است و به دلیل ممنوعیت واردات خودرو در برخی مدلها تولید یا واردات قطعات یدکی این خودروها به صرفه نیست. مهدی کاظمی به تجارتنیوز گفت: به دلیل مصرف پایین برخی لوازم یدکی تولید آن در کشور به صرفه نیست و نگرانی ما این است با اجرای طرح شناسنامهدار کردن لوازم یدکی قیمت این کالاها برای مردم چند برابر یا کالا کمیاب شود و بازار زیرزمینی لوازم تقلبی رونق بگیرد. به گزارش تجارتنیوز، در حالی که وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصرار دارند که طرح شبنم و شناسهدار کردن لوازم یدکی خودرو هرچه زودتر اجرا شود، سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو اما معتقد است که اجرای این طرح موجب کاهش عرضه قطعات خودرو در بازار و جهش قیمت آن میشود. وی افزود: در مورد کیفیت همچنان مقداری اقلام بی کیفیت در بازار دیده میشود تلاش زیادی هم از طرف اتحادیه و برخی از سازمانهای ذیربط مانند سازمان صمت سازمان مبارزه با قاچاق کالا انجام میشود تا وجود کالای بی کیفیت در بازار به حداقل خود برسد.

کاظمی تصریح کرد: قطعه یا از طریق گمرگ و یا از طریق تولیدکننده به دست فروشنده میرسد، در مورد کالاهای تولید داخل میتوان گفت که بسیار با کیفیت هستند و مشکلی از این نظر وجود ندارد اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، میتوانیم به تولیدکننده مرجوع کنیم یا در مورد کیفیت کالا تذکر دهیم که عموما هم از طرف تولیدکنندهها پذیرفته میشود. برای واردکننده صرفه اقتصادی ندارد که بخواهد قطعات این خودروها را بهطور مرتب و زیاد وارد کند چرا که تعداد خودروها کم است بنابراین در کنار واردات دیگر قطعات، به تعداد محدود برای این خودروها هم قطعه وارد میکند اما ممکن است در برهههایی کمبود وجود داشته باشد. وی در ادامه اضافه کرد: واردکننده برای واردات کالای خود چند ارگان از جمله گمرک و سازمان استاندارد را درگیر میکند. صادر میشود. برخی از همکاران ما صادرات لوازم یدکی خودرو را در مقابل واردات انجام میدهند. این ارگانهه جدیتی که باید برای جلوگیری از واردات کالای بیکیفیت انجام میشود را ندارند.

شما یک قطعه خودرو را با یک نمونه مشابه جایگزین نموده اید که باید مثل قبل را مثل قبل دهد و حتی بهتر از زمانی که قطعه مستهلک شد بود کار خود را به درستی انجام دهد. ردیابی هر اقلام، هر شمارۀ قطعه یا هر تغییری بین بخشهای ساخت و مدلهای مختلف، از نظر فیزیکی امکانپذیر نیست. خودروها از هزاران قطعه تشکیل شده­اند. افزایش میزان رقابتی که در بازار عمده فروشی لوازم یدکی خودروها رخ داده است، این تغییرات را ایجاد نموده است. اگر متوجه شده باشید، فعالیت موتورهای احتراق داخلی با جرقه زنی و اشتعال همراه است، که این امر سبب ایجاد حرارت و دمای بالای میگردد. کارمندانی که اقلام اشتباهی را وارد میکنند، میتوانند دردسر موجودی ایجاد کنند. نرم ­افزار لوازم یدکی می­تواند این مشکلات را برطرف کند. نرم ­افزار حسابداری ویژۀ لوازم یدکی خودرو، ردیابی می­کند که مشتریان چه چیزهایی را، چند وقت یک بار و چقدر خرید می­کنند. نرم ­افزار لوازم یدکی می­تواند مدیریت موجودی شما را بسیار ساده­تر کند. ویژگی نرم ­افزار لوازم یدکی چیست؟ سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشینآلات تهران گفت: بازار لوازم یدکی خودرو تا حدودی دچار رکود است. عرضه در سطح بازار زیاد است ولی سطح تقاضا کم است.

دیدگاهتان را بنویسید